קהילה תוססת פועלת לשיפור האינטרנט באפריקה

האם אפריקה יכולה להפוך לחממה הבאה לחדשנות באינטרנט? אם כן, קהילה של אנשים שבילה יותר מעשור בגידול תשתית האינטרנט שלה יכולה למלא תפקיד מפתח.

 

דאית בקלה, סגן הנשיא האזורי של אגודת האינטרנט לאפריקה, זוכר את הימים שלפני המריאה ביבשת נקודות החלפת אינטרנט (IXPs), חלק חיוני מתשתית אינטרנט חזקה. "זה היה שונה מאוד ממה שזה היום", הוא אומר.

 

לפני 2010, היו מעט IXPs פונקציונליים, ולא הייתה להם הרבה תנועה. אנשים רבים חשבו ל-IXP אין מקום גדול באפריקה. בקלה אומר שכתוצאה מכך חברת האינטרנט נאבקה לגרום לאנשים לקבל את החשיבות של IXPs להחלפת תעבורה מקומית.

 

"רוב התעבורה של אפריקה הוחלפה בינלאומית והיה סיכוי קטן שזה ישתנה בזמן הקרוב. הבנו שזה קרב חשוב לשנות את זה, וזו הסיבה שהחלטנו לקיים חזון רב-שנתי לטווח ארוך", הוא אומר.

 

זה היה שביל ממושך. לפני שחברת האינטרנט עלתה למקום, איגוד ISP אפריקאי (AfriSPA) ואיגוד התקשורת הבינלאומי ניסו להקים IXPs באפריקה. הם הצליחו להקים לא מעט, אבל בגלל היעדר תמיכה מקומית, רובם לא נשארו פונקציונליים הרבה מעבר לתקופת הפרויקט. לדברי בקלה, הם הקימו מכשירים וקיבלו מימון, אבל כשהמימון נגמר, הם הפסיקו. לא היו מספיק אלופים ברמות הלאומיות שיכלו להעלות את המודעות לחשיבותם של IXPs עם מחזיקי עניין.

 

הפרויקט הפך למשהו שצוות חברת האינטרנט יכול ללמוד ממנו. בקלה אומר שהם השתמשו בגישה אחרת, החל קודם כל בלימוד מה יש באקוסיסטם של האינטרנט, מי צריך להשתכנע וכיצד הם יכולים ליצור השפעה.

 

"חברת האינטרנט תמיד האמינה שאנשים בשטח הם שמבינים את הנושא, שיש להם את התשוקה והרצון להניע שינוי מקומי. ומעבר ליחידים, היינו צריכים קהילה שדוחפת את זה קדימה. אז, אחד הדברים היה להבין את הנוף המקומי ואת עומק הבעיה", אומר בקלה.

 

תפיסה זו הייתה מרכזית בהשקת פורום ההצצה והחיבורים האפריקני (AfPIF) בשנת 2010. האירוע השנתי כעת התייחס לאתגרים מרכזיים של קישוריות, הצצה וחילופי תנועה ביבשת. זה גם סיפק למשתתפים תובנות גלובליות ואזוריות למקסום הזדמנויות לעזור להצמיח תשתית ושירותי אינטרנט באפריקה. אנשים שונים בתוך הקהילה הטכנית האפריקאית יכולים ללמוד עוד על IXPs ומדוע הם חשובים.

 

AfPIF הפכה לקרקע הגידול לקהילה חזקה של אנשים המגיעים מכל רחבי העולם עם המשימה להצמיח את האינטרנט באפריקה. "היום, לאן שלא נלך, יש לנו אנשים נלהבים שנלחמו למען מטרתנו", אומר בקלה.

החזון: 80/20

"אני חושב שברוב המדינות 80% מהתנועה הוחלפה בינלאומית ו-20% מקומית. אמרנו שאנחנו צריכים להפוך את המצב", אומר בקלה. זו הייתה תחילתו של היעד השאפתני 80/20, שהשיקה חברת האינטרנט ב-2010, שהדביקה מהר מאוד את הקהילה.

 

המטרה נעזרה כאשר ועדת האיחוד האפריקאי (AUC) שמה את תמיכתה מאחוריה בשנת 2012. "עבדנו קשה כדי שהם יבואו לצדנו, והם עשו זאת. לאחר שלוש שנים של חיזור, AUC זכתה במענק מנציבות האיחוד האירופי לפרויקט ה-African Internet Exchange System (AXIS) שכלל את חברת האינטרנט. זה עשה הבדל עצום בהנעת המטרה", אומר בקלה.