כלי חדש למדידת חוסן האינטרנט – למה זה חשוב

מגיפת COVID-19 הבהירה שהאינטרנט ממלא תפקיד קריטי בחברה, והיא הדגישה את החשיבות של קישוריות אינטרנט אמינה לכולם. זה גם הדגיש מציאות קשה. לא כל המדינות נמצאות במגרש שווה עם תשתית אינטרנט עמידה – כזו השומרת על רמת שירות מקובלת מול תקלות ואתגרים.

 

למדינות רבות בעלות הכנסה נמוכה יש בדרך כלל רשתות ותשתיות כבלים חסרות, או שאין להן מערכות חיבור מיותרות. במדינות (או אזורים) אלו, הסבירות להתרחשות הפסקות אינטרנט גבוהה בהרבה מאשר במדינות אחרות. כדי לסייע בפיתוח מדיניות ותשתית לשיפור חוסן האינטרנט ברמה המקומית, האזורית והעולמית, השקנו מדור חדש בפלטפורמת מדידת האינטרנט שלנו, Pulse, למעקב אחר מדדי חוסן.

מה אנחנו מודדים

תשתית: קיומה וזמינות התשתית הפיזית המספקת קישוריות לאינטרנט.

ביצועים: היכולת של הרשת לספק למשתמשי קצה גישה חלקה ואמינה לשירותי אינטרנט.

אבטחה: היכולת של הרשת להתנגד להפרעות מכוונות או לא מכוונות באמצעות אימוץ טכנולוגיות אבטחה ושיטות עבודה מומלצות.

מוכנות לשוק: היכולת של השוק לווסת את עצמו ולספק מחירים נוחים למשתמשי הקצה על ידי שמירה על שוק מגוון ותחרותי.

איך אנחנו מודדים חוסן

אזור המיקוד החדש של חוסן האינטרנט מבוסס על המסגרת המתוארת בסקירת פרויקט מדידת חוסן האינטרנט באפריקה (MIRA), יוזמה משותפת של חברת האינטרנט ו-AFRINIC, מרשם האינטרנט האזורי לאפריקה. אחת המטרות העיקריות של פרויקט MIRA היא להיות מסוגל למדוד, בצורה מדויקת ככל האפשר, את חוסנה של מערכת האקולוגית של האינטרנט במדינה.

 

זו משימה לא קלה. ישנם מספר אבני בניין העומדות בבסיס המערכת האקולוגית המורכבת הזו. בנוסף, נוף האינטרנט שונה ממדינה למדינה. כדי להיות מסוגלים להשוות באופן אובייקטיבי מדינות זו לזו, אנו זקוקים לסט אובייקטיבי של מדדים שאנו יכולים להשתמש בהם כבסיס משותף.

 

כדי להבין את אופיו הרב-גוני של האינטרנט בנינו אינדקס שנותן אומדן של חוסן האינטרנט הכולל של מדינה. הערכה זו, או ציון, נקראת אינדקס חוסן האינטרנט של חברת האינטרנט.

אינדקס חוסן של חברת האינטרנט (IRI)

ה- IRI בנוי סביב ארבעת עמודי המדידה המפורטים לעיל: תשתית, ביצועים, אבטחה ומוכנות לשוק.

 

כל אחד מארבעת העמודים הללו מייצג היבטי ליבה של האינטרנט. בלעדיהם, האינטרנט לא יוכל לפעול. עמודי התווך עצמם מורכבים מסדרה של אינדיקטורים המספקים מידע אמפירי על מצב האינטרנט ברמת המדינה.